Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Ce se intampla daca un avocat isi bate joc de client ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Ce se intampla daca un avocat isi bate joc de client si demonstrezi asta in instanta ?

Nu stiu daca am postat in locul cel mai potrivit , asa ca rog un moderator sa mute discutia daca nu am postat unde trebuie .

Deci ce se intampla daca un avocat isi bate joc de client si se demonstreaza asta in instanta ?

Dar daca avocatul tau s-a inteles cu partea adversa si ai pierdut procesul pentru ca avocatul nu a venit cu mijloace de proba admise de lege si care erau la indemana reclamantului sau paratului ?

In definitiv angajezi un avocat si nu ai de unde sa stii daca este inconpetent sau rauvoitor !

As dori sa stiu in mod concret ce ar putea sa pateasca un avocat care si-a batut joc de client , in afara publicitatii negative de care beneficieaza acel avocat .

Daca iti dai in judecata avocatul si se demonstreaza in instanta ca a fost de rea credinta si nu a reprezentat interesele clientului , ce i se poate intampla ?

Presupun ca nu il da afara de la barou , dar daca a savarsit o fapta penala mai ramane avocat sau este dat afara de la barou ?

Precizez ca am deschis acest topic pentru ca foarte multi clienti nu prea stiu ce drepturi au si ca pot sa-si dea in judecata avocatul sau chiar sa-l bage in puscarie !

Legea 51/1995:

Art. 38
Avocatul este dator sa studieze temeinic cauzele care i-au fost incredintate, angajate sau din oficiu, sa se prezinte la fiecare termen la instantele de judecata sau la organele de urmarire penala ori la alte institutii, conform mandatului incredintat, sa manifeste constiinciozitate si probitate profesionala, sa pledeze cu demnitate fata de judecatori si de partile din proces, sa depuna concluzii scrise sau note de sedinta ori de cate ori natura sau dificultatea cauzei cere aceasta sau instanta de judecata dispune .
(1) Avocatul nu poate asista sau reprezenta parti cu interese contrare in aceeasi cauza sau in cauze conexe si nu poate pleda impotriva partii care l-a consultat mai inainte in legatura cu aspectele litigioase concrete ale pricinii.
Art. 70
(1) Avocatul raspunde disciplinar pentru nerespectarea prevederilor prezentei legi sau ale statutului, pentru nerespectarea deciziilor obligatorii adoptate de organele de conducere ale baroului sau ale uniunii, precum si pentru orice fapte savarsite in legatura cu profesia sau in afara acesteia, care sunt de natura sa prejudicieze onoarea si prestigiul profesiei sau ale institutiei.
(2) Avocatul care conduce asistenta judiciara de pe langa fiecare instanta este obligat sa sesizeze in scris consiliului baroului faptele comise de orice avocat, in conditiile prevederilor alin. (1).
(3) Instantele judecatoresti si parchetele Ministerului Public sunt obligate sa inainteze consiliului baroului orice plangere facuta impotriva unui avocat si sa il instiinteze despre orice actiune de urmarire penala sau de judecata pornita impotriva unui avocat.

Art. 71
(1) Anchetarea abaterii si exercitarea actiunii disciplinare sunt de competenta consiliului baroului.
(2) Anchetarea abaterii si exercitarea actiunii disciplinare privind pe membrii organelor de conducere ale uniunii si pe decanii barourilor sunt de competenta comisiei permanente a uniunii.
(3) Membrii comisiei permanente care sunt anchetati nu pot participa la dezbaterile privind luarea deciziei de exercitare a actiunii disciplinare.
(4) In toate cazurile actiunea disciplinara poate fi exercitata in termen de cel mult un an de la data savarsirii abaterii.

Art. 72
In cadrul fiecarui barou se organizeaza si functioneaza o comisie de disciplina care judeca, in prima instanta si in complet de 3 membri, abaterile disciplinare savarsite de avocatii din acel barou.
(2) In cadrul Uniunii Avocatilor din Romania functioneaza Comisia Superioara de Disciplina, independenta de conducerea uniunii, care judeca:
a) ca instanta de fond, in complet de 3 membri, abaterile membrilor organelor de conducere ale uniunii si ale decanilor barourilor;
b) ca instanta de recurs, in complet de 5 membri.
(3) Recursul declarat impotriva deciziei Comisiei Superioare de Disciplina, ca instanta de fond, este judecat de consiliul uniunii, constituit ca instanta disciplinara in plenul sau, mai putin cel in cauza.
(4) Procedura judecarii abaterilor este prevazuta in statut si se completeaza cu prevederile Codului de procedura civila.

Art. 73
(1) Sanctiunile disciplinare sunt:
a) mustrarea;
b) avertismentul;
c) amenda de la 500.000 lei la 5.000.000 lei, care se face venit la bugetul baroului. Plata amenzii se va face in termen de 30 de zile de la data ramanerii definitive a hotararii disciplinare. Neachitarea in acest termen atrage suspendarea de drept din exercitiul profesiei, pana la achitarea sumei;
d) interdictia de a exercita profesia pe o perioada de la o luna la un an;
e) excluderea din profesie.
(2) In perioada interdictiei avocatul nu poate presta sub nici o forma asistenta juridica, nu poate face uz de calitatea de avocat si nu poate participa la activitatea organelor profesiei.
(3) Impotriva deciziei disciplinare pot declara recurs persoana interesata, decanul baroului si presedintele uniunii, in termen de 15 zile de la comunicare.

Art. 74
(1) In caz de abatere evidenta si grava, instanta disciplinara poate lua masura suspendarii avocatului din exercitiul profesiei pana la judecarea definitiva a cauzei.
(2) Impotriva incheierii prin care s-a luat aceasta masura se poate declara recurs in termen de 5 zile de la comunicare.
(3) Recursul este suspensiv de executare si va fi solutionat de urgenta.
romania inedit a scris:

Nu stiu daca am postat in locul cel mai potrivit , asa ca rog un moderator sa mute discutia daca nu am postat unde trebuie .

Deci ce se intampla daca un avocat isi bate joc de client si se demonstreaza asta in instanta ?

Dar daca avocatul tau s-a inteles cu partea adversa si ai pierdut procesul pentru ca avocatul nu a venit cu mijloace de proba admise de lege si care erau la indemana reclamantului sau paratului ?

In definitiv angajezi un avocat si nu ai de unde sa stii daca este inconpetent sau rauvoitor !

As dori sa stiu in mod concret ce ar putea sa pateasca un avocat care si-a batut joc de client , in afara publicitatii negative de care beneficieaza acel avocat .

Daca iti dai in judecata avocatul si se demonstreaza in instanta ca a fost de rea credinta si nu a reprezentat interesele clientului , ce i se poate intampla ?

Presupun ca nu il da afara de la barou , dar daca a savarsit o fapta penala mai ramane avocat sau este dat afara de la barou ?

Precizez ca am deschis acest topic pentru ca foarte multi clienti nu prea stiu ce drepturi au si ca pot sa-si dea in judecata avocatul sau chiar sa-l bage in puscarie !

Spre deosebire de SUA,unde exista o institutie de drept care se la consilierea defectuasa,cu consecinte a unui avocat,in Romania nu exista prevederi exprese si ferme.
Situatia ipotetica aratata ,trebuieste sa fie si dovedita,si acest lucru ,este aproape imposibil.
In aceasta situatie,raspunderea avocatului poate fi administrativa,civila cat si penala.(sanctiuni pe linie profesionala ,art.215 al.3 c.pen. si 998 si urm.c.civ.)
ce intelegeti dvs. prin: si-a batut joc de client?
J H a scris:

ce intelegeti dvs. prin: si-a batut joc de client?

Adica , desi stia ca probele pe care le are clientul sau nu sunt suficiente sau relevante pentru cauza , iar clientul ii spune ca poate sa aduca martori care sa-i sustina cauza , ii spune clientului ca inscrisurile sunt suficiente ca sa castige cauza .

In cazul unui partaj , avocatul i-a spus paratului ca este suficient sa aduca un extras de cont de la banca , extras care sa dovedeasca faptul ca inainte de casatorie avea o anumita suma de bani cu care a fost cumparat apartamentul in care a locuit impreuna cu sotia , spunandu-i ca reclamanta nu o sa primeasca nimic , iar instanta , asa cum era si firesc i-a dat reclamantei o sulta indestulatoare pentru ca a avut un salariu mai mare , cu toate ca din salariu si-a cumparat haine si bijuterii pentru ca nu avea , si si-a reparat janghina de masina pe care a cumparat-o inainte de casatorie , mai ramanad si datoare cu o suma destul de mare , pentru ca nu a avut toti banii .

Paratul putea sa aduca drept dovada faptul ca tatal lui , in prezent pensionar , s-a imprumutat la banca pe 20 de ani , garantand cu locuinta proprietate personala , bani care au fost folositi pentru amenajarea apartamentului , imbunatatirile fiind facute exclusiv de parat , reclamanta nefacand nici macar curat , in acest scop paratul platind doua persoane .

Chiar daca reclamanta a avut salariul mare , acest salariu fiind completat cu niste ore suplimentare , in realitate mare parte din salariu nu a fost platit , 2 din firmele unde reclamanta a lucrat cate 8 ore pentru fiecare , neavand activitate , chiar daca au avut profit , aceste contracte fiind incheiate doar pentru ca reclamanta sa se imprumute la banca , si pentru ca paratul nu a vrut sa garanteze cu locuinta , nefiind de acord sa fie codebitor , deoarece stia ca reclamanta nu are veniturile decat pe hartie , s-a ajuns la inaintarea actiunii de divort de catre reclamanta , ceea ce inseamna ca inca de la inceputul casatoriei reclamanta nu a urmarit decat sa se imbogateasca , casatorindu-se cu paratul din interes .

Paratul putea sa aduca martori care sa depuna marturie ca a muncit in Spania in constructii , si chiar daca nu a platit taxe si impozite in Romania lucrand in Spania cu ziua sau lucrarea , a domiciliat in Spania timp de 2 ani de zile , asa ca nu avea obligatia depunerii unei declaratii in Romania , si instanta putea sa ia in considerare si aceste venituri , reclamanta putand primi o suma simbolica , nu peste 100 000 de lei .

Vila pe care a vandut-o paratul apartinea bunicului sau , care i-a donat casa cu conditia ca paratul sa aiba grija de el pana la sfarsitul vietii si sa poata sa locuiasca in casa , iar bunica i-a vandut un teren pe care a construit o vila la un pret simbolic .

Din pacate paratul s-a limitat doar la administrarea unor pumni in cap avocatului , pumni pe care i-a dat fara martori , si cu asta s-a terminat , cu toate ca avocatul l-a amenintat pe parat ca o sa-l bage la puscarie pentru ca a avut martori , dar daca avea cred ca facea ceva pana acuma , avand in vedere faptul ca schimbul de pareri contondente s-a desfasurat la inceputul acestui an , iar greva magistratilor nu are cine stie ce vechime .

Paratul putea sa aduca martori care sa confirme ca mama reclamantei a beneficiat de banii pe care fiica ei i-a castigat , deoarece mama reclamantei s-a imprumutat la banca inainte de casatorie , iar din banii imprumutati de mama reclamantei , reclamanta a dat o parte din avansul pe masina , asa ca i-a platit ratele , deoarece mama reclamantei s-a pensionat pe caz de boala , si drept consecinta nu putea sa munceasca in gradina ca sa se intretina si sa poata sa plateasca retele care chiar ajunsesera sa-i depaseasca veniturile , fratele si sora reclamantei neavand posibilitatea sa-i dea acesteia sumele de bani pe care sustin ca i le-au dat acesteia , sumele imprumutate de acestia la banca fiind folosite doar in folos personal , deci vila a fost construita pe banii si munca paratului , apartamentul fiind amenajat si mobilat exclusiv pe banii paratului , parata intrand in casatorie cu datorii care depaseaua valoarea bunurilor proprii .

La recurs si apel avocatul paratului a mocirlit dosarul , si paratul a pierdut , fiind nevoit sa vanda apartamentul dobandit inainte de casatorie , vila nefiind finisata , cu toate ca a fost intabulata , intabularea facandu-se doar pentru ca paratul sa se poata imprumuta la banca impreuna cu reclamanta , din banii imprumutati urmand sa termine locuinta , paratul urmand sa inchirieze locuinta , nu sa o vanda asa cum vroia reclamanta .

Asa a patit un fost coleg , si a ramas omul si cu sechele .

Paratul mai putea sa vina cu probe care sa confirme ca reclamanta nu a vrut sa faca un copil cu paratul , montandu-si sterilet si sustinad ca paratul nu are "materialul " bun , aceasta facand chiar si doua spermograme care au iesit foarte bine .

Avocatul paratului l-a informat pe client ca o sa castige procesul pentru ca divortul a fost pronuntat din vina reclamantei , cu toate ca divortul este divort si partajul este partaj , iar avocatul paratului stia asta .

Reclamanta nu a facut recurs , divortul terminandu-se suspect de repede , avocatul paratului sustinad ca a repurtat o mare victorie , si primind bani pentru a acoperi unele cheltuieli , suma totala fiind de peste 3 000 de lei , din care avocatul nu i-a dat paratului decat o hitanta de 500 de lei .

Nu se poate sustine ca avocatul paratului a fost si este incompetent , deoarece unui patron caruia ii tin evidenta contabila i-a castigat un proces in care era acuzat de evaziune fiscala , fals si uz de fals , si de multe altele , iar un alt proces l-a taraganat asa de tare , astfel incat creditorii unei firme sa fie nevoiti sa renunte , cu toate ca erau reprezentati de o firma de avocatura puternica .

Deci singura explicatie este ********** , pentru ca altfel nu imi explic cum paratul a pierdut .

Si nu este singurul caz , dar din pacate in Romania nu prea exista avocati care sa dea in judecata alti avocati .

Mai sunt situatii in care avocatul cere o anumita suma de bani , si amana procesul in mod nejustificat , asta ca sa ceara alti bani deoarece motiveaza ca procesul este foarte complicat .

In cazul unui divort sunt persoane care asteapta pronuntarea si de 2 ani , cu toate ca avocatul putea sa-l citeze pe celalalt sot in lipsa , nefiind obligatoriu sa-i afle domiciliul din Italia , Spania , Irlanda sau Marea Britanie , divortul putandu-se termina foarte repede , daca sfatuiesc reclamantul sau reclamanta sa renunte la cheltuielile de judecata si (sau) divortul sa se pronunte (si)din vina lor , ca sa se termine balamucul .

Asta ca sa nu mai scriu despre avocatii care iau bani de la diversi reclamanti , stiind ca actiunea acestora va fi respinsa ca nefiind sustinuta , dar luand banii clientilor si dandu-le sperante ca o sa castige , sau ( si ) sustinand pretentiile nejustificate ale clientilor , ( asa cum am vazut pe acest forum la un topic in care cineva sustinea ca pretentiile celui care l-a dat in judecata sunt de 300 000 de euro ) , cu toate ca respectivii avocati stiu ca nu o sa primeasca mare lucru de la parati , dar daca esti avocat intr-un proces in care reclamantul are pretentii de 300 000 de euro , poti sa ceri un onorariu mai mare , sustinand ca onorariul de succes nu este suficient , sau facandu-l pe reclamant sa creada ca el , in calitate de avocat o sa renunte la procentul din suma obtinuta de reclamant de la parat sau parati .

Nu am scris despre avocatii care taie doar o chitanta pe minimul de reprezentare hotarat de barou , iar pentru restul de bani nu dau chitanta , pentru ca ii inteleg , cu toate ca nu inteleg cum pot sa sustina ca au avut niste cheltuieli in strangerea de probe , sau ( si ) ca au fost nevoiti sa dea diverse atentii pentru ca solicitarea lor sa fie rezolvata cu celeritate , cu toate ca nu au cheltuit mare lucru .

In sustinerea celor afirmate de mine puteti sa cititi si topicul
www.avocatnet.ro/content/for... !

Update : Vreau sa multumesc userului legally pentru precizarile pe care le-a facut !
Costinel Burca, Contabil
Mda... din pacate exista destui astfel de avocati, insa sincer vorbind o sa va fie destul de greu...

Exista unele chestii care se pot dovedii mai usor (asta cu primit 3000 si dat chitanta de 500) insa multe din reprosurile facute n-o sa aiba prea mari urmari.
Activitatea avocatului este in general una de diligenta, astfel incat el nu poate garanta succesul unei cauze... Se poate sustine oricand ca asta era tactica lui care de regula a dat rezultate bune...

Cazul e destul de complicat... nu vrea nici sa dau cu pietre in avocatul respectiv fara sa cunosc foarte bine detaliile insa va inteleg si pe dvs ca va simitit inselat... sau mai bine zis pacalit!

Greu... insa legally v-a spus foarte bine ce se poate face pe linie profesionala, iar r.gabi a spus ce se poate face pe linia penala si civila...
Daca se va ajunge aici e greu de spus...